Battle of Britain Monument Home THE BATTLE OF BRITAIN LONDON MONUMENT Battle of Britain London Monument
The Battle of Britain London Monument "Never in the field of human
conflict was so much owed
by so many to so few
."
Site of Battleof Britain London Monument Work in Progress London Monument Site Drawing of Battle of Britain London Monument
Battle of Britain London Monument Home    
   

The Airmen's Stories - P/O E A Shipman

 

Edward Andrew Shipman was born on 9th December 1909 and joined the RAF as an Aircrafthand on 26th May 1930 on an eight-year engagement. He remustered as a driver on 1st January 1931 and on 17th March 1933, as a Fitter, Aero Engines.

Shipman later volunteered for pilot training, was selected and began his initial training at 4 E&RFTS Brough on 17th January 1936. He went to 9 FTS Thornaby on 5th April, was awarded his flying badge on 27th June and completed the course on 10th October.

 

 

His first posting was to 41 Squadron at Catterick and he was still serving with them at the outbreak of war. He shared in the destruction of a He111 twenty-five miles east of Whitby on 17th October 1939.


He was commissioned in April 1940. On 15th August Shipman claimed a Me110 destroyed and on the 21st a He111. He was posted away to 8 FTS Montrose in October 1940 and on the 19th he went to CFS Upavon for an instructors course.

Shipman returned to CFS on 16th March 1941 as an instructor and later a Flight Commander. He was recategorised as an A2 flying instructor in late 1941 and then served at 3 FIS Castle Combe.

In 1942 he did a course at ECFS Hullavington, was recategorised A1 and posted to CFS Norton, Southern Rhodesia in 1943 as an instructor. He later became CFI and then CO at Norton.

Shipman was awarded the AFC (gazetted 1st January 1945).

He returned to the UK in 1945 and went to ECFS Hullavington as a staff tutor.


He retired from the RAF on 9th December 1959 as a Squadron Leader, retaining the rank of Wing Commander.

Shipman died in 1998.

 

Battle of Britain Monument